63.

 



Kompromisszum?



– A munkádat természetesen abba kellene hagynod, de ez sokkal jobb lenne mindenkinek, nem igaz?



– Kivéve engem – mondta  ki a nő meggondolatlanul, ami az egész beszélgetés alatt ott motoszkált a fejében.



Kicsúszott a száján, bár nem akarta. Olyan erősen próbálta visszatartani, hogy az már valósággal fájt. Aztán mégiscsak szavakká formálódott benne a csalódottság, és kiszökött a langyos tavaszi levegőbe. Sajnos ott is maradt még sokáig belekeveredve a mindennapokba.



A nő azt hitte, hogy már nem lehet rosszabb a helyzet annál, mint amilyen a megjegyzés elhangzása után közvetlenül volt. Azonban mégis tovább romlott a hangulat. A férfi alig beszélt vele, csak amikor feltétlenül szükséges volt. Ez a mindenre ránehezedő csend volt a legrosszabb. Kimondta, amit gondolt. Ez olyan nagy baj? A férfi nem avatta be az életüket megváltoztató döntésbe. Kész tények elé állította. Ezt nagyobb bajnak érezte.



– Most már egyáltalán nem akarok odamenni – mondta a férfi egyik este dühösen, elfehéredett arccal, amikor a nő újra szóba hozta a dolgot – Mi értelme volna?



– Ne butáskodj! Én nem úgy értettem…



– Úgy értetted, hogy ez részedről áldozat volna. Nos, én nem akarok ilyen áldozatot kikényszeríteni belőled, hogy aztán folyton azt hallgassam, amíg élünk. Gondolom, mehetnék egyedül is. Ez is egy lehetőség.



– Tudod, a házasság szerintem, olyasmi,- mondta a nő, mint aki tökéletesen tisztában van azzal, hogy ennél rosszabb már nem jöhet – ahol a két érintett fél, a férj és a feleség, megpróbál együtt valami kompromisszumot találni és együtt menni előre.



– Na, ez az! Egyetértek, bár ebből az utóbbi időben édeskeveset tapasztaltam!



Napok, hetek mentek csenden, nagyon nagy csendben. Az asszony kétségbeesetten próbált bocsánatot kérni, magyarázkodni, megértetni a férfivel, hogy csak egyszerűen váratlanul érte a dolog, majd hozzászokik gondolathoz, de mintha csak a falnak beszélt volna. Semmi kilátás nem mutatkozott a békülésre aznap este sem. Sem a következőn, sem napok múlva.



Aztán beütött a mennykő.



Éppen reggeliztek. Gombás rántottát készített, a férfi kedvencét. A gyerekek megjegyezték, hogy milyen jó ilyen finom reggelit enni, mivel általában csak müzlit kaptak, vagy vajas kenyeret.



Fájdalmasan szúrt ez a megjegyzés, nem tüntette fel valami gondos anyaként.



Az asszonyt nem hagyta nyugodni a dolog. Néhány nap elteltével újból próbálkozott a béküléssel.



– Nem beszélhetnénk meg? Kérlek! Higgadtan. Igazán nem győzöm mondani, hogy mennyire sajnálom.



– Felesleges. Nem akarom, hogy olyasmit mondj, – felelte az újság mögül a férfi – amit nem a szíved mélyéről mondasz. Ami nem igaz!



– De ez igaz, a kurva életbe!- kiabálta kétségbe esetten az asszony.



– Ne káromkodj!



– Annyit káromkodok, amennyit csak akarok! Nézd…



– Azt mondtad, nem akarsz elköltözni, részemről így le is van zárva.



– Nem ezt mondtam, ne legyél igazságtalan! Egyszerűen csak annyit jegyeztem meg, hogy ez nem biztos, hogy ideális a számomra. Nem kellett volna. Megbántam. Keservesen.



– Tudod, én egy olyan feleséget akarok, aki szívből mellettem áll, nem duzzogva.



– Én nem duzzogok! Ennek így semmi értelme. Egyébként mit válaszoltál azzal az állással kapcsolatban? Azt hiszem, jogom van tudni!

– Ja, azzal? Azt visszautasítottam – válaszolta a férfi – Megmondtam, hogy nem tudunk menni, bármennyire is kecsegtető az ajánlat. Te nem akarod, és ez rossz a családnak.

Az asszony megdermedt. Szédült és attól félt, hogy rögtön elájul. Hányinger fogta el.

– Tényleg ezt tetted? Hivatalosan? Anélkül, hogy megbeszéltük volna?

– Igen, ezt tettem. Tagnap felhívtam őket.

– Ehhez nem volt jogod! Te teljesen megőrültél!

– Hát ez remek! Azt teszem, amit akarsz, és erre azt mondod, hogy megőrültem.

– Én nem ezt akartam – válaszolt fojtott hangon a nő – de ezzel te tökéletesen tisztában vagy! Azért tetted, hogy bánthass, és csak a jó ég tudja, hogy miért.

– Talán egy kicsit gondolkodhatnál – mondta a férfi, miközben felállt és az ajtóhoz sétált. – Nem hinném, hogy ennek a beszélgetésnek bármi értelme volna. Megyek, sok a dolgom.

Nagyon óvatosan csukta be az ajtót maga után. Az asszony sokáig ült, a férfi üres székét bámulva és folytak a könnyei. Félt. Nagyon – nagyon félt



Tovább a blogra »